Start-up äri koroonaga: kolm inspireerivat eeskuju idufirmade maastikult

13. mai 2020

Start-up äri koroonaga: kolm inspireerivat eeskuju idufirmade maastikult

Iga kriis loob uusi võitjaid. Ka idufirmade maastikul tõusevad Eestis esile uued tegijad – viitame neist kolmele.

Ehkki avalikus meedias levivad sõnumid, et idufirmad koondavad töötajaid ja vajavad miljoneid eurosid, et äri ülal hoida, kerkivad praegugi esile tegijad, kes laienevad ja kaasavad uut raha. Hiljuti on meedia kirjutanud kolmest idusektori tegijast, kes tõmbavad tähelepanu nii kodumaal kui võõrsil.

Geenius kirjutas, et uus krediidivahenduse platvorm askRobin (juhiks endine Credit24 tegevjuht Rain Sepp tõstab pead Lõuna-Ameerikas – eestlastele siiani pigem võõraks jäänud turul. askRobin aitab keskklassi kuuluvatel laenutaotlejatel leida parim laenupakkumine mitme konkureeriva pakkumise vahel. Kiiresti kasvav firma kaasas äsja 1,6 miljonit eurot Eesti ja välismaistelt investoritelt, et toodet arendada ja suurendada turuosa Mehhikos, Kolumbias ja Argentiinas.

Postimees kirjutas Karoli Hindriksi juhitud Jobbaticalist, kes tegi enne kriisi pivoti äristrateegias. 2014. aastal loodud Jobbaticali algne idee oli pakkuda töötajate ja töökohtade vahendamise teenust, aidates eelkõige rahvusvahelistel tehnoloogiafirmadel leida töötajaid ja vastupidi. Ajapikku selgus, et kui Jobbatical oli näiteks kokku viinud India inseneri ja Saksamaa IT-firma, sooviti neilt muid tugiteenuseid edasi saada. Näiteks taheti, et keegi ajaks korda välistöötaja dokumendid ja elamisload ning aitaks tal end uues riigis mugavalt sisse seada. Kuigi koroonaviirus on pannud nende ärile põntsu mõneks ajaks, usaldavad investorid nende kohanemisvõimekust piisavalt, et investeerida kriisi ajal juurde 2,6 miljonit eurot.

Kolmandast eduloost kirjutas hiljuti Maaleht – nimelt võitis idufirma Woola mullikilele keskkonnasäästlikku alernatiivi ja hakkas pakkematerjali tootma lambavillajääkidest. Aprillis võitis Woola Euroopa suurima roheidufirmade konkursi PowerUp! Eesti finaali ja esindab Eestit juunis toimuval rahvusvahelisel lõppvõistlusel. Konkursil saadetud edu põhjal võib eeldada, et Omniva ning kohalikud e-poed pole ainsad, kes teevad lähitulevikus Woolaga koostööd. Baltikumi ingelinvestorid hoiavad Woolal tugevalt silma peal.

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: