Rekordiline rahafond! EstBANi ingelinvestorid investeerivad ühte tiimi 65 000 eurot

2. november 2019

Rekordiline rahafond! EstBANi ingelinvestorid investeerivad ühte tiimi 65 000 eurot

Ajujahi äriideede konkursile saab esitada ideid vaid veel 3. novembrini. Põhjuseid on enam kui 140 000 – just sellise tähiseni on jõudnud Ajujahil välja jagatav rahasumma EstBANi ingelinvestorite ning Ajujahi žüriiliikmete abil.

Suurima investeeringu teeb Eesti Äriinglite Võrgustik ehk EstBAN, kuhu kuulub üle 150 Eestist ja välismaalt pärit ingelinvestori. Neist Ajujahti investeerib kümmekond. EstBANi juhatuse esimees Ivo Remmelg annab aru, miks ingelinvestorid toetavad Ajujahil osalevaid meeskondi.

Kuidas jõuti otsusele toetada tänavu just Ajujahi konkursi kõige säravamaid?

EstBAN ühendab Eesti äriingleid ja korraldab sündikaate, kus paljud inglid investeerivad ühiselt ühte iduettevõttesse.

EstBANi algatatud rahvusvaheline NAPi ehk Põhjamaade äriinglite programm lõppeb detsembris, mille käigus on investeeritud kokku üle 4 miljoni euro. Soomlastel on Slush ja veel paar pisemat üritust, aga meil on vägev äriideede konkurss Ajujaht ning idufirmade festivalid Latitude59 ja sTARTUp day.

65 000-eurose investeeringuga saavad väiksemad iduettevõtted piisava rahastuse, et mõneks ajaks loobuda oma põhitööst ja keskenduda sajaprotsendiliselt idee teostusele. Investorid saavad see-eest teha kalkuleeritud riski meeskonda, kes on end Ajujahi vältel mitmes voorus tõestanud – nii ei seisa ka investorite raha niisama pangakontol, lastes inflatsioonil seda süüa.

Lõppkokkuvõttes kõik võidavad, kaasaarvatud Eesti majandus. Kui rääkisin Ajujahti investeerimise mõttest teistele inglitele, oli huvilisi üle kolme korra rohkem, kui sündikaadis ruumi. Ma arvan, et see on hea märk valmisolekust ja huvist.

Milliseid äriideid või ettevõtlikke meeskondi EstBANi investorid enim ootavad?

Kôige rohkem ootame selliseid meeskondi, kes lahendavad oma ideega ära mingi põletava probleemi vôi teevad mõnda olemasolevat asja kordades efektiivsemalt. Oluline on ka piisav turu suurus, kus oleks vôimalik jôuda 100 miljoni eurose käibeni ja kus see toode, tarkvara vôi teenus on vôimalik panna mõne aasta jooksul kiirelt kasvama ka rahvusvahelisel turul. Ingelinvestoritele sobivaim iduettevôte ei pruugi langeda kokku žürii absoluutse lemmikuga, ent TOP-3 hulgas on ta kindlasti.

Kui Sa peaks ise osalema Ajujahil mingi pöörase ideega, mida tahaks katsetada järgi Ajujahi kiirendis ja saada kompetentselt žüriilt tagasisidet, siis millisega?

Kuna ideed pole iseenesest midagi väärt, vaid tähtis on hea meeskond, kes selle ellu viib, siis saan lahkesti oma ideid jagada.

Pikisilmi ootan iseparanevat asfalti. Lukke, mis ei vaja õlitamist. Hingavat proteesimaterjali. Laetavaid jalgrattatulesid, mis ise ennast automaatselt sisse ja välja lülitavad. Kindlasti oleks abiks ka varjulamp, millega saab musta laiku näidata.

Praktilisema poole pealt oleks vaja autodele infrapunakaameraid, mis tuvastavad pimedas liikuvad loomad teepervel, peatavad auto või ehmatavad loomi nii, et nad hoiduvad tee peale jooksmisest. Lahendamist vajab ka mure, kuhu panna kõik magnetkinnitusega turismireisil ostetud vidinad, kui külmik on integreeritud köögimööblisse.

Investeeringule kandideerivad kõik Ajujahi arenguprogrammis osalevad ehk 30 parima hulka jõudnud meeskonnad. Investeeringu saab tiim, kelle valib välja kõigi äriinglite seast moodustatud kolmeliikmeline juhtgrupp. Ideid saab Ajujahi arenguprogrammi esitada veel 3. novembrini

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: