Kas tulevikus sõidavad vees robotid nagu praegu Starshipid tänavatel?

1. märts 2020

Kas tulevikus sõidavad vees robotid nagu praegu Starshipid tänavatel?

Mustamäel ja teisteski testpiirkondades hakkavad iseliikuvad valged pakiveorobotid normaalsuseks kujunema. Unsinkable Robotics näeb vaeva, et ka sadamates muutuksid nende ujuvrobotid püsiklientideks. Ajujahi tiimile andis aru insener ja tiimi juht Timmu Tollimägi.

 

Kust tekkis idee ehitada uppumatu robot ja kuidas ta küpses praegusesse vormi? Mis probleemi te lahendate?

Unsinkable’i idee kasvas välja ühest võistlusroboti projektist. Jäime silma robotiehitusega, mistõttu võtsid meiega ühendust mitmed potentsiaalsed kliendid. Mõistsimegi, et turg otsib roboteid. Unsinkable muudab allveetöid – vette ehitatud või vees hulpivat objektide ülevaatused oleks meie robotiga tasuvamad, ohutumad ja regulaarsemad. 

Idee üksi maksab vähe. Mida peate enda meeskonna suurimaks tugevuseks?

Unsinkable’i meeskonna suurim tugevus on fakt, et me teeme asjad reaalselt ära. Paljud idufirmad tihti müüvadki ainult ideed, meie täidame lubadused ja ehitame toodet. Liigume roboti arenduse ja turu hõivamisega kindlal kursil.

Kes teie meeskonda kuuluvad? Mis on teie taust robotiehituses?

Meie meeskonnas on 7 liiget, kellest kuuel on riist- ja tarkvaraarenduse taust ning lisaks võtsime sellest aastast tiimi müügi ja partnerlussuhete eksperdi. Meil on ka üle kümne koostööpartneri, kes annavad nõu sukeldumise, ettevõtluse, robootika ja turunduse kohta. Unsinkable’il on insenerikeskne tiim, kuid tasuks mainida, et tegu on ka väga  arendusmahuka ettevõtmisega, kus fookus ongi paigas tootearendusel. Kahel meeskonna liikmel on varasem idufirma asutamise kogemus ning seetõttu teame, kuidas edasi liikuda ja mida vältida.

Mida peate enda idee või meeskonna suurimaks väljakutseks?

Meie suurimaks väljakutseks on töökindla roboti arendus ehk siis pidev töö, mis kulub roboti jaoks. Täna suudab meie robot tuvastada näiteks laeva sõukruvi ummistust – tuuker saab info kätte ja eemaldab ummistuse. Me tahame, et robot areneks nii võimekaks, et ta suudaks ka ise ummistuse likvideerida.  Et ta ei oleks vaid kontrollija.

Kuhu ulatub Teie ettevõtte ambitsioon? Mida järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Järgmise 12 kuu sees arendame välja juhiabi funktsionaalsuse. Ehk näiteks lainetuses roboti stabiilsena hoidmine ning piiratud autonoomne sõitmine (punktist A punkti B, nii et inimest pole vaja juhtimispuldi taha). Äriarenduse vallas laieneme Suurbritanniasse ja Soome. Kirjutame seetõttu ka kahte projekti.   

Millist konkurenti peate silmapaistvaks? Millises tiimis tahaks ise olla?

Suurettevõtted nagu Hydroid ning Saab on väga võimekate allveerobotite arendamisega tegelevad ettevõtted. Nende meeskonnas oleks huvitav olla.   

Millal meisterdasid sa ise valmis oma esimesed robotid?

2014. aasta sügisel, kui ülikooli läksin. See robot sõitis siiski maa peal ringi.

Mis on kõige ootamatult keerulisem etapp robotite arenduses?

Iga uue roboti puhul on selleks erinev etapp. Alguses on kõik keeruline. Samm-sammult õpid selgeks kuidas üks või teine protsess töötab. Näiteks allveeroboti ehitamise alguses leidsime, et meie nõuetele vastavaid andureid ei ole võimalik osta! Asusime ise arendama UV-valgusele reageerivaid andureid, mis osutus päris keeruliseks ülesandeks ning oli midagi, millega me polnud varem kokku puutunud. 

Millega on sind Ajujahi žürii ja mentorid aidanud arenguprogrammi vältel?

Eelkõige pani Ajujahti programm meid kiiremini liigutama. Sisemine insener leiab, et robotit peaks edasi arendama ning võiks klientidega kohtuma minna alles kuu või kahe pärast. Samas on tuntud tõde idufirmade puhul, et kui esimestel kliendikohtumistel oma toote pärast häbi ei ole, siis oled sa hiljaks jäänud. Hakkasimegi aktiivsemalt klientidega kohtuma. Olgugi, et tahaks robotit nii palju edasi arendada ja näidata pigem nn valmis robotit. 

Milliseid roboteid sa tahaks näha tegutsemas aastal 2030, lisaks enda omale?

2030. aastal võiksid meres ringi ujuda robotid, mis ei vaja veest välja võtmist. Neil on oma laadimisdokid (elektrit saaks päikese-, laine- või tuuleenergiast). Robotid tegeleksid püsivalt oma territooriumi haldamisega ning paluksid inimestel sekkuda vaid olukordades, mida nad ise lahendada ei suuda. See on muidugi unistus – väheusutav, et robotid nii palju arenevad. Kuid maailm liigub selles suunas, et aina vähem peab inimene tegema lihtsaid töid.

 

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: