Top 30

Ajujahi žürii valis 25.-26. novembril saja parima äriidee seast konkursi järgmisesse vooru kolmteist edasipääsejat Tartumaalt, üheksa Tallinnast ja viis Harjumaalt. Jõgevamaalt, Läänemaalt ja Pärnumaalt pääses igast maakonnast edasi üks idee. Top 30 hulka pääsenud ideedest pärineb 9 info- ja kommunikatsioonitehnoloogia, 7 tööstuse ja disaini, 4 sotsiaalse ettevõtluse, 6 energeetika ja keskkonna, 2 loomemajanduse, 1 tervise ja biomeditsiini ning 1 turismi ja teenusmajanduse valdkonnast.

ENERGEETIKA JA KESKKOND

  • Biofire OÜ

    Biofire OÜ Harku vald

    Biofire on süütegeel, mis on loodust, ohutust ja inimtervist silmas pidav alternatiiv süütevedelikele, -kuubikutele ja teistele süütamiseks mõeldud materjalidele. Tegemist on tootega, mis sobib nii grilli, kamina kui ahju ja miks mitte ka lõkke süütamiseks. Biofire’i on võimalik kasutada nii kodustes kui tööstuslikes tingimustes. Näiteks on Biofire’i süütegeel oluliselt mugavamaks ja turvalisemaks alternatiiviks süütepiiritusele, mis on laialdaselt kasutuses kaitsevaldkonnas. Süütegeel põlemisel ega põlemisjärgselt ei tekita jääke, ei jäta toidule kõrvalmaitset ning on sihtotstarbelisel ksutamisel on 100% ohutu. Samuti ei sisalda Biofire naftakeemiat.
  • Meremults

    Meremults Harjumaa

    Meremults on idee looduslikust biolagunevast peenrakattest, mis on mõeldud eelkõige kiire elutempoga tegusatele taimekasvatajatele, kes hindavad üheaegselt nii puhast looduskeskkonda ja kvaliteetset taimset toitu kui vaba aega. Meremults on peamiselt puhtast mereadrust koosnev, tehnoloogiliselt unikaalne ja funktsionaalne toode, mis väetab, hoiab ära umbrohu kasvamise, peletab teod ja hallituse ning hoiab mulla parajalt niiskena. Senised katsed on näidanud, et erinevalt teistest sarnastest toodetest sobib Meremults nii söödavatele kui ilutaimedele, puudele-põõsastele kui kasvuhoonesse. 6- liikmelise tiimi juht ja idee autor on magistrikraadiga bioloog, kes on pikka aega tegelenud väga mitmesuguste teadus- ja arendusprojektide ning kõrgtehnoloogilise tootmisega. Lisaks on meeskonnas merebioloogia doktorant, finants-, põllumajanduse ja äri-, tehnika ja IT- ning aiandusvaldkonna spetsialistid.
  • Easy Sample

    Easy Sample Tartumaa

    Easy Sample on mobiilirakendus, mille abil muudetakse pinnaseproovi võtjate ja laboritöötajate töö lihtsamaks. Mobiilirakendus täidab ise vajalikud saatekirjad ning seob need õigete proovidega. Nii hoitakse kokku paberit, säästetakse loodust ning välditakse vigu, mis võivad tekkida dokumentide täitmisel ja vajalike andmete ümbertrükkimisel labori andmebaasidesse. 3-liikmelise tiimi eestvedaja on Eesti Maaülikooli maamajandusliku ettevõtluse ja finantsjuhtimise eriala lõpetanud, praegu magistris ökonoomikat ja ettevõtlust õppiv Liisi Kalve.
  • PowerUp Fuel Cells OÜ

    PowerUp Fuel Cells OÜ Tartu

    Hetkel toodetakse toasooja peamiselt keskküttejaamade, elektri, kivisöe, puidu või muude meetoditega, mis ei ole keskkonnasõbralikud. Ainsa autonoomse lahendusena on kasutusel diiselgeneraatorid, päikesepatareid ja väikesemõõdulised tuulegeneraatorid. Kaks viimast vajavad elektri salvestamiseks akupankasid ning võimsaid ja kalleid invertereid. PowerUp´i lahenduseks on kütuseelemendil põhinev elektri ja soojuse koostootmise süsteem.
  • SmartVent

    SmartVent Tartu

    SmartVent on sisekliima juhtseade, mis mõõdab pidevalt siseruumide õhukvaliteeti ja käivitab vastavalt vajadusele ventilatsiooni, kütte või jahutuse. Eesti kinnisvaraturul on mitmeid hooneid, mille hooneautomaatika on puudulik või olematu. Ebaefektiivne ventileerimine tekitab hoone kasutajatele liigseid kulutusi ja põhjustab kehva sisekliimat, mille tagajärjel kannatab töötajate tervis ja produktiivsus ning hooneomaniku rahakott. Isegi seal, kus on sisseehitatud automaatika, ei suhtle seadmed tihtipeale omavahel, et luua optimaalseid tingimusi. SmartVent-i süsteem tugineb automaatikalahendusel, mis veendub, et seadmed töötavad nõudluspõhiselt. Kasutades masinõpet, tuvastab SmartVenti juhtimisalgoritm hoone kasutusmustrid ja ventileerimisvajaduse ning aitab leida kitsaskohad hoone sisekliimasüsteemis. Sellise targa juhtimisega hoitakse kokku kuni 30% energiat ning tagatakse alati meeldiv ja seejuures ka tervislik sisekliima. Lisaks selle pakub SmartVent oma klientidele mugavat kasutajaliidest, kus kogu sisekliima riistvara piltlikult peo peal on. Toote sihtgrupiks on hooneomanikud ja -haldajad, kes soovivad oma hoonetesse ökonoomset ja lihtsasti hallatavat sisekliimajuhtimist. 6-liikmelise tiimi eestvedajaks on Tallinna Tehnikaülikooli tudeng Joosep Henrik Sild.
  • StepCharge

    StepCharge Tallinn

    StepCharge on revolutsiooniline lahendus nutiseadmete (täpsemalt liitium-polümeer akude) laadimiseks. Tiim on nimelt loonud tarkvara/algoritmi, mis muudab laadimisfunktsiooni kuju ning tänu sellele on telefoni kasutusaeg iga laadmise kohta kuni viis tundi pikem. Samuti pikeneb ka seadmete eluiga umbes 30%. Tarkvara võimaldab laieneda ka oluliselt kaugemale kui nutiseadmed – elektriautode laadimine, superkondensaatorid ja palju muud. Lahendus on vormistatud esmase prototüüptoote kujule – väike karbike, mis ühendub näiteks nutitelefoni ning selle laadija vahele. Järgmiseks sammuks on testida lahendust reaalsete kasutajate kaasamisel ning laiendada tehnoloogiat nii superkondensaatoritele, elektriautodele kuid ka juhtmevabale laadimisele.

INFO- JA KOMMUNIKATSIOONITEHNOLOOGIAD

  • Flavodata

    Flavodata Tallinn

    Flavodata on platvorm, mis toob teadlaste poolt lahendatud toidu maitse- ja lõhnavigade juhtumid toidutööstuseni, et toidutootjad saaksid neid edaspidi lihtsamini määrata, samuti neist õppida ja ennetada, vähendades nii toodete tagasikutsumise riski. Kas oled sattunud peale mõnele toidutootele, mille maitse ei vasta päris sinu ootustele, võiks isegi öelda, et sellel on kõrvalmaitse? Tootjad soovivad alati tagada oma toodete maksimaalse kvaliteedi. Mõnikord läheb ka kõige paremate soovide juures teisiti. Veinil on hallituse lõhn, sealiha praadides tekib fekaalne hais, kookosebatoonil on mõru kõrvalmaitse jne. Lõhna- ja maitseteadlased on need, kes uurivad välja, mis aine seda põhjustab, kuidas see sinna satub ning kuidas seda vältida. Flavodata kogub kõik maitsevigadega seotud juhtumid teadlaste käest ühte andmebaasi kokku. Seal saavad tootjad otsida nende kohta kiiresti infot kas ennetaval eesmärgil – teiste vigadest on ikka parem õppida – või enda juhtumite lahendamiseks. 5-liikmelise tiimi eesotsas on lõhnateadlane Kristel Vene, kes on maitsevigade analüüsiga tegelenud viimased 5 aastat.
  • FoodDocs

    FoodDocs Tallinn

    FoodDocs on ettevõte, mis loob Euroopa Liidu toidukäitlejatele täiesti uue lahenduse – võimaluse luua pilvepõhises programmis ettevõttele arusaadav enesekontrolli plaan, mis võimaldab hallata ülevaatlikult seadusest tulenevatele nõuetele vastavaid dokumente. Tegemist on süsteemse lüliga järelvalveorganite ning toidukäitlejate vahel, mis sisaldab kõike toiduohutusega seonduvat: enesekontrolli plaani, mille loomine võtab aega vähem kui tund ning mida on võimalus muuta, esitada järelvalveorganile ja tõlkida mis tahes keelde; filtreeritud info saatmist toidukäitlejale seadusandluse muudatuste kohta; koolituskeskkonda, mis lähtub toidukäitleja tegevusalast; mugavat info jagamise keskkonda järelevalveorganite ja toidukäitleja vahel. Projekt on tänaseks saanud EASilt kaks toetust prototüübi arendamiseks, täna testime seda reaalsete klientide peal.Meeskonda kuulub kaks liiget, kellel mõlemal on TTÜ toidutehnoloogia kõrgharidus. Katrin on Eesti esimese ja praeguse põgenemistubade turuliidri Exit Roomi asutaja ning tal on pikaajaline kogemus toiduohutuse dokumentatsiooni koostamisel. Karin on juhtinud toitlustamist Kaitseväes, kus igapäevaseid sööjaid on üle 5000 ja toiduohutus igati oluline. Viimase 9 aasta jooksul on Karin keskendunud tarkvara arendamisele, seda just toitlustuse valdkonnas.
  • Füsioradar

    Füsioradar Harjumaa

    Füsioradar on veebitarkvara, mis viib kaasaegsel viisil kokku abivajaja ja teenusepakkuja - füsiterapeudi, massööri, kiropraktiku, joogaterapeudi vm. Füsioradari veebirakendus aitab abiotsijal saada koheselt infot, milline teenusepakkuja on talle kõige lähemal, kelle kohta on parim tagasiside ning millal leidub just talle sobiv aeg. Süsteemis on võimalik valitud teenuse eest koheselt ka tasuda. Lisaks on tarkvara suureks abimeheks teenuseosutajale, võimaldades klientide ja nendega seotud informatsiooni haldamist. Tarkvaraarendus sai alguse tõsiasjast, et suur osa Inimesi ei oska leida häid füsioterapeute, massööre ja kiropraktikuid. Väga raske on hinnata hinna-kvaliteedi suhet ja seejuures ka vabade aegade olemasolu ning isiklikke toimetusi klappima saada. Teiseks probleemiks on see, et füsioterapeutidel jt. on keeruline oma igapäevatööd hallata. Füsioradar on justkui virtuaalne sekretär, mis broneerib nende juurde aegasid, teeb automaatselt reklaami, haldab töötajaid, ruume, teenuseid ja toodete müüki. Lisaks haldab kliente, peab mugavat virtuaalselt päevikut inimeste probleemide ajaloo osas ja jälgib progressi. Füsioradari 9-liikmelise tiimi eestvedajateks on ettevõtte idee autor, Eesti tunduim ja edukaim füsioterapeut Indrek Tustit, kes on muuhulgas olnud olümpiavõitja Gerd Kanteri treener ja isiklik abiline juba 10 aastat.
  • GaGa Panda

    GaGa Panda Tallinn

    GaGa on Isiksusega nutikas kaaslane, kes aitab igapäeva tegevustega. Gaga on kerakujuline, mis annab talle autonoomsuse nagu elektriline toluimeja ja sisult sarnane toodetele nagu Amazon Echo, Apple Homepod või Amazon Echo. Lisaks on Gaga on võimeline tulema ja minema häälkäsklustega sinna, kuhu vaja. Samuti liigub ta laadimiskeskusesse ise, kui tunneb, et aku hakkab tühjaks saama. GaGa toimib online-keskkonna kaudu, mille vahendusel saab talle lisada erinevaid funktsioone nagu audioraamatud, tervisemonitooring jmt. GaGa-t saavad kasutada nii vanemad inimesed (audio-raamatute kuulamiseks, tervise monitoorimiseks); samas ka noored nii hariduslikel kui meelelahutuslikel eesmärkidel; samuti kiire elutempoga inimesed (ajakava manageerimiseks, teavituste saamiseks).
  • InLimit

    InLimit Pärnu

    InLimit-i näol on tegemist telefonirakendusega, mis hakkab premeerima piirkiirusest kinni pidavaid juhte erinevate hüvedega, mis on seotud autode ja sõitmisega. Näiteks suvel tasuta parkimisega Pärnu rannas, soodustustega autokauplustes, samuti kaasates autopesulaid jne. Ettevõtetele on plaan hakata pakkuma audio- reklaami meie rakenduses (koostööpartnerist tanklale lähenedes annab rakendus teada selle lähenemisest ja pakub kliendile näiteks kohviostmise võimalust). Sedasorti virtuaalsed teeviidad on probleemi lahenduseks väikestele ettevõtetele, kes ei saa lubada kalleid teeviitasid maanteedele. Lisaks on tõestatud, et audio- reklaam on ohutum kui visuaalsed reklaamid, mille puhul autojuhtide tähelepanu hajutamine suurem on. 5-liikmelise tiimi juht Pärnu kolledži avatud ülikooli tudeng Olav Karulin.
  • Laps Kooli

    Laps Kooli Tallinn

    Laps Kooli arendab platvormi ühendamaks kõik ühe kooli lapsevanemad. Tallinnas tuleb ligikaudu 22% koolilastest igapäevaselt kooli just autoga. See aga tähendab, et kõigi nende õpilaste vanemad kulutavad igal hommikul tohutult aega, mille tulemiks on pahatihti koolimaja ees olevad ummikud. Laps Kooli ühendab kõik ühe kooli lapsevanemad kokkuleppevedude süsteemi, mis võimaldab ühest piirkonnast tulevatel perekondadel teineteist väga kergelt leida ning seega laste kooli sõidutamine omavahel ära jaotada. Sedasi säästavad kokkuvõttes kõik lapsevanemad aega ning vähendavad ka kooli poole suunduvate autode arvu. Samuti on kasu ka koolist kaugemal elavatele õpilastele, kes muidu kasutavad kooli jõudmiseks ühistransporti. Ka nemad saavad leida lapsevanemaid, kes igal hommikul nende lähedalt mööda sõidavad ja seega võivad nad pikalt ühistranspordis loksumise asemel liikuda kooli peaaegu sama mugavalt kui taksos. Ainuke vahe on selles, et taksojuht on lapsevanem, kes on parajasti ka oma last kooli viimas. Et tagada teenuse turvalisus, kontrollib Laps Kooli koolide kaudu kõik registreerinud kasutajad ning pakub ka erinevaid rakendusesiseseid turvalisusfunktsioone nagu näiteks kaardil reaalajas sõidu jälgimine. Terve Laps Kooli tiim koosneb ettevõtlikest õpilastest, kes on idee kallal vaeva juba üle aasta näinud. Meeskonna eestvedajaks on Sander Kukk, kelle isiklikust soovist säästa hommikuti oma isa aega sündis ka Laps Kooli.
  • Ridline

    Ridline Läänemaa

    Ridline on tööriist, mis aitab muusikutel hõlbustada kommunikatsiooni helitehniku ja ülejäänud lavataguse meeskonnaga. Platvorm aitab muusikutel luua raidereid ehk nõudeid esinemise tehniliseks sujumiseks ja õnnestumiseks. See tähendab nii helitehnika nimekirju, lavaplaane monitoride, mikrofonide ja heliinstrumentide asukohtadest ja ka esinemise ajal vajaminevatest muudatustest. Süsteem toimib justkui sillana muusikute ning lavataguse meeskonna vahel, sest informatsioon on kõigile kättesaadav ja sünkroonne. Kõigele lisaks saab raidereid muusikute kodulehtedel jagada.
  • StandByMate

    StandByMate Harjumaa

    StandByMate on veebiäpp ja tehisintellekt, mis komplekteerib laevameeskonna lähimate sobivate meremeestega. StandByMate’i eesmärgiks on muuta reisi- ja kaubalaevade mehitamine efektiivsemaks. Enamus maailma 1,6 miljonist meremehest töötab lühiajaliste või ajutiste töölepingutega ning see on loonud erakordselt suure ja aktiivse tööturu. Laevafirmade värbajad peavad igapäevaselt laevade väljumiseks laevameeskondi komplekteerima. Ilma StandByMate’ita peavad nad meremeeste leidmiseks helistama läbi endiseid töötajaid või postitama avalikke töökuulutusi. Sellistele kuulutustele vastab tavaliselt tuhandeid inimesi üle maailma ja nende avalduste läbitöötamine on vägagi ajamahukas protsess. StandByMate’i veebiäpi abil leiavad värbajad kerge vaevaga platvormiga liitunud meremeeste seast üles lähimad sobivad kandidaadid ning saavad neile personaalselt tööpakkumisi saata. Esimese meremeeste tööportaalina plaanitakse kaotada töökuulutused ja asendada need väljavalitud kandidaatidele tehtavate tööpakkumistega. StandByMate-i eesmärgiks on luua tehisintellekt, mis komplekteerib algoritmide põhjal terve laevameeskonna parimate kandidaatidega. Nii muudab StandByMate maailma 80000 laeva mehitamise kiireks ja mugavaks ning tagab ametikohtade täitmise parimate kandidaatidega.
  • Z Basket

    Z Basket Tartu

    Z Basket on mobiilirakendus, mis on loodud iseteenindamiseks toidupoes. Ostleja saab ühte rakendust kasutada eri poodides ostlemiseks. Kogu ostuprotsessi jooksul kasutab ta oma telefoni. Poeskäija võib laduda kaupa otse kotti, tasuda oma ostu eest rakenduses vaid ühe nupuvajutusega ja pärast kiiret ja mugavat check-outi poest välja jalutada. Paljud iseteenindusseadmed on kallid ja vähepaindlikud – Z Basket on pidevalt arenev ning sinna lisandub uusi võimalusi, mis teevad nii ostlejate kui ka jaemüüjate elu mugavamaks. Kõige selle juures pole jaemüüjal vaja poodi osta iseteenindamiseks kalleid seadmeid, sest poekülastaja kasutab ostlemiseks oma telefoni. Z Basketi meeskonnas on kolm inimest: kaks kogenud mobiilirakenduste arendajat ja IT-projektijuht. Kõigil on üle 7 aasta kogemust omal alal. Meeskonna eestvedajaks on German Bidzilja.

LOOMEMAJANDUS

  • Festera

    Festera Tartu

    Festera on põhjamaise disainiga biokast, mis mikroobide toimel lagundab biojäätmeid tavalisest kümme korda kiiremalt, sealjuures ilma ebameeldiva lõhna ja kärbesteta. Prügikast toimib sisetingimustes aastaringselt. Kastide saaduseks on viljakas huumus, mida saab muuhulgas kasutada koduse väetisena. Festera minimeerib kliendi ökoloogilist jalajälge – biokasti üheaastane kasutamine võrdub autost loobumisega üheks kuuks. Kasti tühjendamine toimub neljaliikmelise pere näitel üks kord kahe kuu jooksul. Kuna keskkonnahoid on tulevikku silmas pidades olulise tähtsusega teema, võib biokastide kasutamise võrdvääristada suitsuandurite elementaarse olemasoluga tänastes majapidamises.
  • Tubly OÜ

    Tubly OÜ Tartu

    Tubly idee on ehitamiseks mõeldud magnetmänguasjade seeria. Tegemist on peenmotoorikat arendava mänguasjaga, millega ehitamine annab traditsiooniliste klotsidega võrreldes juurde uue dimensiooni ning õpetab konstruktsioonide tasakaalustamist. Kuna Tubly toode on sisult universaalne, see tähendab et sobib nii poistele kui tüdrukutele ja on mängu olemuse - ehitamise - osas suhteliselt vähe sõltuv kultuuriruumist, nähakse esimese turuna juba algusest peale Eesti kõrval kogu Euroopat. Tiimil on pikaajaline kogemus teadus- ja IT-valdkonnas, samuti tehakse intellektuaalomandi ja brändingu osas tihedat koostööd partneritega. Tiimi liider on Anu Aun, PhD.

SOTSIAALNE ETTEVÕTLUS

  • CareMate

    CareMate Tallinn

    Ühiskonna vananedes hakkab igaüks meist ühel hetkel hindama hooldaja abi. Inimesed, kes on puudega ja vanemaealised, tahavad elada oma kodus, aga hooldajaid on vähe ning neid on raske saada. Oleks palju loota, et lapsed või lapselapsed leiaksid aega ja oskusi igapäevaselt lähedase hooldamiseks. CareMate arendab välja isemajandava, iseõppiva keskkonna, mis ühendab hooleandja ja selle vajaja. Teenuse tellija, kelleks on enamasti hoolt vajava inimese lähedane, saab mõistliku hinna eest ja mugavalt tellida kvaliteetse ja turvalise hoolduse. Teenuse pakkuja saab paindliku teenimis- ja eneseteostusvõimaluse. Nutika rakenduse väljatöötamiseks ja turule toomiseks on kõik CareMate tiimiliikmed omal alal eksperdid juba mitu aastat. Nende eestvedajaks on idee autor Marion Teder. Varasemalt Tartu Ülikoolis Sotsiaalteadused lõpetanud, leidis Marion 5 aasta eest eneseteostusvõimaluse hooldajana Inglismaal. Lisaks õpib ta Estonian Business School`i MBA programmis ettevõtlust.
  • HopeHolders

    HopeHolders Tallinn

    HopeHolders on veebikeskkond, mis viib kokku emotsionaalselt keerulises olukorras olevad lootuse kaotanud inimesed nendega, kes on sarnasest olukorrast edukalt välja tulnud ja valmis oma kogemust jagama. Inimesed, kellel on depressioon või sõltuvus, kes on töölt koondatud, kelle kallis inimene on saanud raske haiguse diagnoosi jne- nad tahaksid tunda end paremini, tahaksid rääkida kellegagi, kes neid kuulab ja mõistab. Haigekassa statistika järgi pöördub aastas ca 21000 inimest neurootiliste häiretega vaimse tervise spetsialisti poole, seejuures on palju neid, kes seda ei tee, kuigivajadus selleks on olemas. Kõige paremini mõistab inimest, kes on lootuse kaotanud see, kes on ise sarnases olukorras olnud. HopeHoldersi veebikeskkond aitab lootuse kaotanud inimesel saada kontakti inimesega, kelle sarnase kogemuse ära kuulamine võib aidata tal edasi minna, leida keerulises olukorras uus perspektiiv. Lisaks on Eestis olemas inimesed, kes on läbinud kogemusnõustamise koolituse, kuid keda on abi otsijal raske üles leida. Veebikeskkond teeb kontakti saamise lihtsaks- pole vahet, kas osapooled on maal, linnas või hoopis välismaal, suhelda saab veebikeskkonnas, Skype või e-maili teel, miks mitte ka telefoni teel või silmast silma. 3-liikmeline tiim koosneb kogemusnõustajate koolitajast, koolituse läbinud turundajast ning erihoolekandevaldkonna teenuste arendusjuhist.
  • Makerlab inseneeriakomplektid

    Makerlab inseneeriakomplektid Tartu

    Makerlabi tiimi arendatav Mehaanikasein on uudne ja modulaarne inseneeria õppevahend, mille abil saavad noored loogikat ja loovust kasutades tuttavaks nii mehaanika põhitõdedega kui ka kokku puutuda füüsika, matemaatika, aga miks mitte ka ajaloo, kunsti ja muusika tehnilisemate külgedega. Õpilased saavad koostöös ise hammasrattaid, kange ja muid mehaanilisi elemente Mehaanikaseinal ümber sättida ning mehaaniliste skeemide muutusi otse oma silme all jälgida. Iga mitmest moodulist koosneva Mehaanikaseina tellinud kool saab lisaks sissejuhatava töötoa ning iga mooduliga tuleb kaasa nii õpetaja kui ka õpilase juhend. Mehaanikaseina peaarendaja on lennumehaanikat ja arvutitehnikat õppinud ning insenerina töötanud Silvar Muru, kes veab SPARK Makerlabis elektroonikaringi.
  • Triumf Health

    Triumf Health Tartu

    Triumf Health on rollimängul põhinev rakendus, mis aitab lastel võidelda krooniliste haigustega läbi mängukeskkonna. Esimeseks sihtrühmaks on vähihaiged lapsed. Mängu tegevus toimub maagilises linnakeskkonnas, kus mängija peamine ülesanne on arendada oma tegelaskuju (superkangelast) võitluses haigusekoletisega. Tegelaskuju arendamine seob pärismaailma mängumaailmaga, andes mängijale võimaluse koguda punkte nii raviga seotud tegevuste kui ka mängusiseste ülesannete täitmise eest. Mängu alguses ja selle vältel toimub profileerimine ja psühholoogiliste andmete kogumine, mille põhjal saab iga laps personaalset tuge. Seda protsessi toetab masinõppimine. Lisaks hõlbustab rakendus vanematele ja meditsiinipersonalile lapse tervise monitoorimist ja parandab omavahelist kommunikatsiooni. Lõppeesmärgiks on olukord, kus mängu käigus õpitud käitumised saaksid osaks laste igapäevaelust. Meeskond koosneb pikaajalise rahvusvahelise kogemusega spetsialistidest, kuhu kuuluvad nii vaimse tervise eksperdid, mänguarendajad kui ka müügi-ja turundusjuht, kelle roll on viia ettevõte rahvusvahelisele tervisetehnoloogiate areenile.

TERVIS JA BIOMEDITSIIN

  • Piss-i-Alarm

    Piss-i-Alarm Jõgevamaa

    Piss-i alarm on süsteem, mis teeb mähkme nutikaks! Toote näol on tegemist mähkmesse paigaldatava niiskusanduri ja jälgimissüsteemiga, mis saadab hooldaja nutiseadmesse info mähkme vahetamise vajadusest. Piss-i alarm aitab diskreetselt jälgida mähkme märgumist inimestel, kes ei taha, saa või oska hooldajale märku anda selle vahetamise vajadusest - seekaudu muudetakse mähkme kontrollimise ja vahetamise toimingud inimväärsemaks. Idee pärineb reaalsest vajadusest tuua hooldekodudesse innovaatilisi lahendusi, mis aitavad pakkuda inimestele kvaliteetsemat teenust ning hooldekodul ressursse hõlpsamini planeerida. AS Hoolekandeteenused poolt välja töötatud idee on leidnud teostuse läbi innuka meeskonna kuhu kuuluvad sotsiaaltöötajad, riist- ja tarkvara insenerid ning progammeerijad.

TÖÖSTUS JA DISAIN

  • 3cular

    3cular Tartumaa

    3cular on innovaatiline 3D printer, mis võimaldab mööblitootjatel ja disaineritel luua puidujääkidest uusi tooteid, säästes seejuures nii kulusid, aega kui keskkonda. Globaalselt toodetakse igal aastal ligi 200 miljonit tonni saepuru, millele ei leita enamasti otstarbelist kasutust. 3cular tegutseb põhimõttel, mille järgselt saab jääkmaterjalidele uue tehnoloogia abil anda suurema ja innovaatilisema lisandväärtuse. 3D printimine on ideaalne võimalus oma tootmisprotsesside kiirendamiseks ja tootmiskulude vähendamiseks. Kuigi 3D printimine ei ole enam uus nähtus, on enamus printimiseks kasutatavast materjalist endiselt plastik (kuni 88% ulatuses). See on tinginud olukorra, kus 3D printimine tekitab kahju nii inimeste tervisele kui keskkonnale. 3-liikmelises tiimis on esindatud nii majanduse ja roheinnovatsiooni teadmised, insener ja 3D-printimise ekspert kui ka turundus- ja müügiguru.
  • Decomer Technology

    Decomer Technology Tartu

    Decomer Technology OÜ tooteks on veeslahustuvas pakendis mee-portsjonid, mis muudavad mee tarbimise jookides mugavamaks. Üks peamisi põhjuseid, miks tarbitakse mee asemel suhkrut, on mugavus – mesi kleebib. Decomer Technology toote puhul aga võtab kasutaja karbist ühe pakendatud portsjoni ning lisab selle oma kuumale joogile. Pakend lahustub ning kasutaja võibki nautida näiteks oma teed ilma, et peaks kleepuvate käte, lusikate ja purkidega jändama. Veeslahustuvad mee-portsjonid sobivad eriti hästi kasutamiseks avalikes kohtades nagu kontorid ja kohvikud, kuid muudavad mugavamaks ka koduse meetarbimise. Materjal, mida kasutatakse mee pakendamiseks on täielikult söödav ning ei kujuta ohtu inimestele ega keskkonnale, sest koosneb vaid toiduainetööstuses kasutatavatest koostisosadest. Materjali väljatöötamisega on ettevõte tegelenud üle kahe aasta ning tulevikus plaanitakse sama materjali kasutada ka teiste toodete väljaarendamisel. Meeskonda kuuluvad Tartu Ülikoolis materjaliteaduse magistrikraadi omandanud Mart Salumäe ning Tartu Ülikoolis majandusteaduse kraadi omandav Kelly Kangur.
  • Beampat

    Beampat Tallinn

    Beampat on minilaserprojektor, mis projetseerib digilõigete piirjooned ja markeeringud otse kangale, likvideerides tülika paberlõigete ettevalmistamise ning hoiustamise probleemi. Idee toob õmblemise digitaalajastusse, muutes lõigetega tegelemise kiiremaks ja mugavamaks. Projektoriga ühildub erinevate lõigete soetamise, haldamise ja hoiustamise platvorm. Isetegemise kultuur on endiselt jõuline ning üha kasvab ka hobiõmblejate hulk, kuid enamikel puuduvad vajalikud oskused ja huvi, et riiete lõikeid ise konstrueerida. Traditsiooniliselt on neid kopeeritud ajakirjade lõikelehtedelt. Tänapäeval saab internetist osta PDF-lõiked, mis annab küll valikuvabaduse ja võimaluse lõige kohe kätte saada, kuid nende ettevalmistamise protsess on aeganõudev, tülikas ning mitte säästlik (mantlile võib kuluda kuni 70 A4 lehte). Lisaks on tarvis printerit või lähedal asuvat koopiakeskust. Beampat aitab ühtlasi populariseerida ja lihtsustada ise riiete valmistamist, rakendades sellega säästliku ning teadliku tarbimise mõtteviisi. 4-liikmelisse meeskonda kuuluvad nii disainer, riistvarainsener kui ka kaks tarkvarainseneri.
  • Festplate

    Festplate Tartu

    Festplate on peamiselt rahvaüritustel ühekordseks kasutamiseks mõeldud taldrik, mis võimaldab lauda või muud toetuspinda kasutamata, seistes istudes või ka liikudes mugavalt süüa-juua. Kuna taldrik koos jooginõuga on hoitavad ühe käega, jääb teine käsi vabalt söömiseks-joomiseks ja käelisus rolli ei oma. Taldrikut on mugav ja kindel käes hoida, sest taldriku põhi on käekuju järgiv, ta on jaotatud sektoriteks ja on hästi balanseeritud. Keskel paikneb standartne süvis joogitopsile, purgile või pudelile, selle ümber aga vaheseintega eraldatud toidukambrid. Valmistamiseks kasutatakse vahtplasti või erinevaid plastik- ja biolagunevaid materjale. Toote disainlahendused on registreeritud Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ametis ja käivitatud on patenteerimisprotsess. Valmis on tehtud 3D modellatsioonid ja prototüüp. Meeskonda kuuluvad idee autor ja eestvedaja, Tartu populaarse kiirtoitlustusettevõtte Faster’s rajaja ja omanik Egon Vaiksaar ning advokaat Kaspar Lind.
  • Juice³

    Juice³ Tartu

    Juice³ valmistab vedelast mahlakontsentraadist kuiva ja tahkel kujul kokku pressitud toatemperatuuril säilivat kontsetraati, mis vette asetades lahustub mahlaks. Esmapilgul võib tunduda vastuoluline, et igapäevaselt tarbitav mahl võiks mahtuda taskuisse tahke ning kompaktse kuubiku näol. Soovides asendada kogukas kartongpakend lihtsa ja mugava alternatiiviga, pakub Juice³ võimalust tarbida tervislikku mahla igal pool ja igal ajal. Mahlakuubikud on toodetud dooside kaupa, seega saab tarbija valmistada endale just nii palju mahla, kui ta korraga ära joob. Pulbrilise kontsentraadi kokku pressimine tagab toote tõhusama ja lihtsama kasutamise - kõik, mis tarbijal teha tuleb, on asetada kuubik vette, mispeale see juba ise mahlaks lahustub. Konsentraat pakendatakse mugavasse vormi, et anda tootele tarbijasõbralik lisaväärtus. Ideed teostav meeskond koosneb viiest Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilasest, kes teevad koostööd erinevate koostööparetneritega Eesti ülikoolidest. Õpilastena hindavad tiimiliikmed ruumi oma koolikotis ning peavad lugu ka tervislikust eluviisist.
  • Manufiltery

    Manufiltery Harjumaa

    Manufiltery toodab õhku mürkainetest puhastavaid filtreid.
  • Viisk

    Viisk Võrumaa

    Viisk arendab kerget kokkuvolditavat ühekohalist vineerpaati, mille kokkupanek võtab aega ühe minuti. Viisk on stabiilne ja turvaline ning seda on lihtne transportida auto pakiruumis ja hoiustada kasvõi voodi all või riidekapis. Viisk on ka torke- ja UV-kindel ning valmistatud taastuvast materjalist – puidust. Paadi sihtgrupiks on harrastuskalastajad ja loodussõbrad üle kogu maailma, kes vajavad enda hobiga tegelemiseks kerget ja mugavalt transporditavat väikepaati. Praegu saab valida ainult raskete ja kohmakate kummipaatide vahel, mida on tülikas transportida ja hoiustada ning mille täispumpamine, tühjakslaskmine ja kuivatamine võtab kaua aega. Idee elluviimiseks on meeskonnas kõik vajalikud kompetentsid olemas: Tiit Kolk on 40-aastase staažiga harrastuskalamees, kes teab, millistele nõuetele peab meie paat vastama. Remo Allikas on mööblitootmise ja kaubanduse taustaga juht. Martin Polikarpus tegeleb müügi ja tootearendusega. Kaarel Saar omab teoreetilisi ja praktilisi teadmisi puidutöötlemisest ning Kaisa Kalmet vastutab disaini ja modelleerimise eest.

TURISM JA TEENUSMAJANDUS

  • UpSteam

    UpSteam Tallinn

    UpSteam on töötavale pereinimesele mõeldud kuugraafikupõhine liikuv autopesu. Tänu automatiseeritud taustateenusele ei pea klient enam kunagi auto puhtuse pärast muretsema. Määrates pesugraafiku ning kord kuus makstes naudib klient muretut sõitu puhta autoga. Keskmine inimene kulutab kogu autopesuga seonduvale protsessile (broneerimine, sõit, järjekord, ootamine jne) keskmiselt 2 tundi. UpSteam annab inimesele võimaluse ilma igasuguse pingutuseta oma auto puhtaks saada talle sobivas kohas. Pesu toimub koduhoovis, kontori parklas või mujal. UpSteam kasutab autode pesemiseks arenenud aurutehnoloogiat ja 100% biolagunevaid aineid. Teenust osutatakse täisvarustuses väikekaubikuga, mis võimaldab osutada kvaliteetset autopesu nii seest kui väljast koos kõikide vajaminevate lisateenustega. Eesmärk on luua autopesutööstustusesse uus kliendi mugavusele orienteeritud autopesu-alternatiiv ning laiendada oma tegevus võimalikult kiiresti üleeuroopaliseks. UpSteami kolm asutajat on tiimi peale kokku Ameerikas 11 suve ukselt-uksele raamatuid müünud noored. Eestvedajaks on TTÜ äri ja turunduse eriala magistrant Martin Kristerson.

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: