Ajujahi võitis idufirma KIUD
Eile õhtul, 30. novembril, valiti Eesti suurima ettevõtluskonkursi Ajujaht 2023 võitja, kelleks on taaskasutatud tekstiilijäätmetest pakkematerjali arendav KIUD. Teisele kohale tuli Raw Edge ja kolmandale Cerebrum Hub.
KIUDi asutaja ja tegevjuhi Kaie Kaas-Ojavere sõnul on Ajujahi võit tõestusmaterjal sellest, et see, mida nad teevad on ühiskonnale oluline. „See tähendab, et meiega tahetakse sellele teekonnale päriselt kaasa tulla. Ajujahi võit võimaldab meil edasi liikuda oma teadusarendus tööga ja alustada uusi projekte. Sel aastal keskendume olemasolevate klientide teenindamisele, aga juba eeloleval aastal soovime raha juurde kaasata ning suurendada nii tiimi kui ka ekspordi mahtu,“ tõi ta välja.
KIUD arendab taaskasutatud tekstiilijäätmetest valmistatud vastupidavat pakkematerjali, mis asendab pakenditööstuses ühekordselt kasutatavat lainepappi ja tulevikus ka spooni.
Žürii liikme ja EAS-i ja Kredexi ühendasutuse koosseisu kuuluva Startup Estonia juhi Eve Peetersoni sõnul on KIUDil olemas kogu komplekt alates väga mõjusast tootest kuni ülitugeva tiimini. „Nende puhul on näha selge, väga kiire ja pidev progress alates sellest kui nad saatesse sisenesid kuni finaalini välja. KIUDi edusse on väga lihtne uskuda, sest neil on väga hea tiim, toode ja müügioskus, mida toetab kombinatsioon stabiilsusest, innovatsioonist, teadusest. Ja nad on kogu kiirendiprogrammi vältel võtnud kuulda, mida neile öeldud on ning seda rakendanud,“ selgitas Peeterson.
Viimase hetkeni ootusärevust kruvinud finaalis võistlesid Ajujahi võidu nimel ümberõppeplatvormi arendav Cerebrum Hub, fermenteeritud probiootilist jooki tootev Raw Edge ja KIUD. Võitja KIUD pärjati 30 000 eurose auhinnarahaga. Teisele kohale tulnud Raw Edge 15 000 euroga ja kolmandale kohale jõudnud Cerebrum Hub 7 500 euroga.
„KIUD lahendab teiste finalistidega võrreldes kõige suuremat probleemi, mille inimesed ise on tekitatud ja millele nad ei leia lahendust: sega- ja sünteetiliste tekstiilijäätmete ümbertöötlemise ja nende kasutamise probleemi. Keegi maailmas pole seda seni hästi ära teha suutnud, aga tundub, et KIUD on õigel teel ja äkki teebki ära?! Nad on konkursi ajal liikunud õiges suunas ja mul on tõeliselt hea meel, et Ajujahi võit aitab neil oma eesmärgini jõuda ja sellega ka äri teha,“ rääkis zürii liige ja SEB Eesti juhatuse liige ja jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.
Tallinna linna 5000 eurose eriauhinna pälvis Raw Edge ning Tartu linna 5000 eurone eriauhind läks KIUDile. Eriauhinnad pani välja ka Net Group, kes toetab Cerebrum Hubi teenuse arendust tipptasemel tehnoloogiajuhi teenusega ning T1 kinkis Raw Edge’ile müügi- kontori- või laopinna kasutamise võimaluse. Ajujahi võitjale pani põhjaliku õigusabipaketi välja advokaadibüroo TRINITI.
Ajujahi kiirendiprogramm sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus. Programmi partner on SEB ning suurtoetajad Elisa ja Microsoft Eesti arenduskeskus. Lisaks toetavad programmi Advokaadibüroo TRINITI, T1 keskus, Maag Food, Net Group, Tallinn, Tartu ja Pärnu, Ajujahti viivad ellu CIVITTA, Optimist ja ERR.
Läbi aastate on Ajujahile kandideerinud üle 5500 äriidee ning kiirendist on tuule tiibadesse saanud mitmed kohalikud ja rahvusvahelised edulood. Tuntumate vilistlaste hulka kuuluvad näiteks Bolt, Bikeep, Click & Grow, GoWorkaBit, FoodDocs, Timbeter jpt.