SEIFi lugu: milleks kanda helkurit, kui saab kanda helkurkangast tehtud riideid?

22. detsember 2020

SEIFi lugu: milleks kanda helkurit, kui saab kanda helkurkangast tehtud riideid?

Põrkusime virtuaalavarustes kokku Ajujahi tiimi SEIFi juhi Kairi Getmaniga. Kui juba trehvatud sai, küsisime Kairilt, et mis värk selle helkurkangaga nüüd ikkagi on. 

Kuidas tulite sellise “spetsiaalse kanga” idee peale? Millest teie idee algas ja kuidas arenes?

Idee ei sündinud üle öö vaid sellele eelnes kolm aastat kestnud uurimustöö ja esimese, täiesti musta värvi kollektsiooni loomine. Kangas valmis minu magistritöö raames, mida kaitsesin edukalt selle aasta augustis Eesti Kunstiakadeemia moeosakonnas.  Magistritöö uurimustöö alguses seadsin endale eesmärgiks leida lahendus probleemile, mis igal sügisel eestlasi “ootamatult” tabab. Septembrist märtsini on meil päevasel ajal vähe valget aega ja liikleme eelkõige pimedal ajal. Ma ise armastan pimedal ajal tumedaid rõivaid kanda ja ma ei ole kindlasti ainuke.

Meil ja kolmes lähiriigis (Soome, Läti ja Leedu) on jalakäijal liikluses kohustus end nähtavaks teha. Otsisingi lahendust probleemile, kuidas siduda ja ühendada omavahel naturaalne kiud sünteetilise helkurmaterjaliga, sest suurepinnalist sünteetilist ja mittehingavat helkurkangast ma igapäevarõivana kasutada ei soovinud.

Kui palju see helkurkangas sügistingimustes sooja annab? 

Kanga näol on tegemist ikkagi villase materjaliga, mis on hingav, ei põhjusta higistamist ja on vastupidav. See laseb õhku läbi, aga samas hoiab keha soojas ja soojemas kliimas hoiab väljast tuleva sooja eemal.

Kui kaugele olete jõudnud tootearendusega?

Meie esialgne kangas valmis käsitsi, kootuna kangastelgedel. Sellest materjalist valmis ka esimene kollektsioon. Kuna aga käsitsi kudumine kangastelgedel on aeganõudev, otsisime tootmist, kus edaspidi toota kiiremini sellist kangast. Praeguseks oleme selle leidnud ja esimesed näidised on meieni jõudnud.

Kui peaksite jõudma teid enam-vähem nn rahuldava valmistooteni (või olete juba jõudnud), siis mis turge sihite?

Esimeste toodete ja kanganäidistega oleme valmis müügiks siinsamas Eestis. Esimesed mantlid jõuavad näiteks Tallinn Design House Rotermanni keskusesse müüki juba lähinädalatel. Edasi aga sihiks pigem põhja poole, Soome ja Rootsi turule.

Kes on teie tiimis ja mis on nende rollid?

Meie tiimis oleme mina (tegelen tekstiili ja moedisainiga) ja müügile pühendunud Vivian Lepparu. Vivianil on ka õigusalane taust olemas.

Mida ootate Ajujahi arenguprogrammist?

Eelkõige tagasisidet, et oleme õigel teel. Iga idee vajab testimist ning siin saame ka oma ideele igasuguseid soovitusi ja kriitikat, mille põhjal edasi minna. Ootame uusi kontakte. Võimalusi arenguks. Ja eks väike võistlusmoment on ka sees.

Kes tundub teile teistest TOP30 tiimidest kõige põnevama ideega konkurent?

Mulle isiklikult meeldib MÜNT.  Idee on geniaalne ja nende pakendivabad ökoloogilised hambapesutabletid on kindlasti tulevikus ka enda kodus kasutusel.

 

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: