Ressursisäästlik Roheline Kontor? Palun, CompAct aitab!
CompAct arendab ettevõtetele ja asutustele mõeldud interaktiivset tööriista chatboti ehk juturobotit, mille eesmärgiks on kujundada töötajate seas keskkonnasäästlikke harjumusi. Selle tulemusena hoiab ettevõte olulisel määral kokku kulusid ning loob endast rohelise kuvandi. Lisaks suureneb töötajate ühtekuuluvustunne, motivatsioon ning produktiivsus. Tiimi eestvedajad on kaks ettevõtlikku noort naist Kaisa Hansen ja Egle Truska.
Juturobot on justkui sõber või töökaaslane
Vastavalt sellele, millist virtuaalselt kommunikatsioonikanalit ettevõttes kasutatakse, (Skype, Slack, Messenger jmt), saab sinna kohandada juturoboti, kes on mõeldud kandma justkui sõbra või kolleegi rolli. Ta suhtleb töötajatega igapäevaselt: annab ülesandeid, nõu ning meeldetuletusi. „Näiteks küsib juturobot sult, kas tulid tööle ratta või autoga, ehk võtsid mõne töökaaslase tee pealt kaasa? Samuti soovitab juturobot sul päeva jooksul lifti asemel kasutada treppi, juua pudelivee asemel kraanivett, printida kahepoolselt ning julgustab kontoris korraldama “taimseid teisipäevi”,“ kirjeldab Kaisa. Põhimõte on lihtne: mida keskkonnasõbralikum oled, seda rohkem on võimalik punkte teenida.
Punktide kogumine toimub nii individuaalselt kui ka töökohal moodustatud tiimides. Sellel, kui palju ressursse ja raha kokku hoitakse, saab igapäevaselt silma peal hoida reaalajas kuvatava info kaudu. Samuti on jooksvalt näha, kui kaugel on keegi tiimides ning indiviidi tasandil. „Tegemist on lahendusega, millest tegelikult võidavad nii ettevõte, indiviid kui ka keskkond,“ räägib Kaisa. CompAct on seega B2B lahendus, mis täna ja praegu on eelkõige mõeldud keskmise suurusega ettevõtetele. Sealt edasi on pärast esimesi katsetusi plaanis liikuda ka suurematele turgudele väljaspool riigipiire.
Kaks ristuvat teed viisid CompActi sünnini
CompActi sünnilugu jääb 2018. aastasse. Üks tiimi asutajatest, Egle, osales 2018. a augustis maailma suurimas roheinnovatsiooni suvekoolis Climate KIC: the Journey. Kolme nädala jooksul sai ta nõuandeid ja kogemusi, kuidas uute lahendustega ressursse ning keskkonda säästa. Sama aasta septembrikuus võitis Kaisa väga sarnase ideega Baltikumi suurima loovalade häkatoni Loomehäkk. Koha peal moodustunud 6-liikmeline tiim suutis nädalavahetuse lõpuks valmistada esimese demoversiooni, mis sai ka žüriilt positiivse tagasiside ning poolehoiu.
Ühele žüriiliikmele meeldis idee sedavõrd, et pakkus tiimile pilootprojekti tegemise võimalust. Rahvusvahelistest liikmetest kokku pandud tiimiga ei olnud aga võimalik pikas perspektiivis efektiivselt edasi liikuda, niisiis tuli leida muu lahendus. Üsna loogiliselt ristusid sel hetkel Kaisa ja Egle teed, kes erinevates olukordades sarnase lahenduseni olid jõudnud – nemad ongi täna CompActi eestvedajad. Kes Kaisaga kokku on puutunud, ei julge ilmselt vastu vaielda, et talle omane maailmaparandajalik natuur teeb temast aktiivse, teeme-ära-suhtumisega mitmel rindel tegutseva noore ettevõtja. Kaisa start-up 3CULAR jõudis ka eelmisel hooajal Ajujahi 30 parema hulka. Nii Kaisa kui ka Egle südameteemad on seotud laiemalt jätkusuutlikkuse, ringmajanduse ning innovatsiooniga. Kaisat ja Eglet innustab eesmärk luua suuremat muutust ühiskonnas just inimeste käitumisharjumuste ümbermõtestamise kaudu.
Lisaks neile on tiimis Marie Udam, kes hetkel vastutab juturobotichatboti arendamise eest. Sügisel võitis CompAct STARTERtech programmis esikoha ja mitmeid eriauhindu. Oktoobrikuus tagas CompAct koos Climathoni võiduga ka otsepääsu Ajujahi TOP100 hulka, kust omakorda pitchiti end tänavuse 30 parema sekka. Lisaks sellele, et tiim Ajujahi arenguprogrammis osaleb, alustavad nad märtsi alguses huvi üles näidanud ettevõtetega esimesi pilootprojekte, et koguda esmast tagasidet kasutajakogemuse ning funktsionaalsuse kohta.
Tugivõrgustik on edasiliikumiseks oluline
Start-up maastikul tegutsemine on kõike muud kui stabiilne, turvaline ja etteaimatav. Oh ei. Tempo, see on kiire ning väljakutseid tuleb uksest ja aknast. Need, nagu tõenäoliselt igal iduettevõttel, on CompActi jaoks seotud õigete inimeste leidmise ja värbamisega, aga ka kompetentside ja iseloomude komplekteerimisega tiimides. Ajujahi mentorprogrammi kaudu on tiim leidnud endale väärtusliku mentori, SEB personalijuhi Merle Raamatu, kes just nende teemade juures nõu ja jõuga abiks on olnud. „Kuna lisaks inimeste ja värbamisega seotud teemadele on SEB tihedalt seotud ka vastutustundliku ettevõtlusega, tõi Merlega kohtumine äratundmisrõõmu juba esimesest hetkest!“ tõdeb Kaisa.
Iduettevõttena tegutsedes on lisaks tiimi ehitamisele ja elujõulisena hoidmisel vaja rinda pista ka muude teemadega alustades rahastusest, õigusabist, IT-teemadest ja paljust muust. Tänu Climathonil võidetud eriauhinnale Tehnopoli Inkubaatorilt on CompActil alates jaanuarist kaks mentorit Tehnopolist, kes nende teemadega abiks on ning õigete inimesteni suunavad: inkubaatorijuht Martin Goroško ning rohe-startupide ekspert Indrek Kelder. Jah, vahel tundub, et startup-maailm on üks lõppematu kiirtee. Sealjuures on oluline suhtuda väljakutsetesse kui võimalustesse ning mis olulisim – mitte unustada enda missiooni ja suuremat eesmärki – luua selline tulevik, kus me päriselt elada tahaksime. Ses osas soovitame kõigil võtta eeskuju CompAct’ist!