Raiku: mullikile päevad on loetud
Rääkisime TOP10 võistkonna Raiku asutaja Karl Pärteliga, kes koos oma meeskonnaga teeb revolutsiooni mullikile (asendamise) maailmas.
Tere! Alustuseks: mis on Raiku?
Raiku on puidust valmistatud komposteeruv alternatiiv mullikilele. Praegu on pandeemia, kõik istuvad kodus. Poed on kinni ja meie kaup tuleb e-kaubandusest. Me oleme kõik kogenud seda, et pärast pakkide avamist tuleb hunnik ühekordset plasti ära visata. Seda ei saa taaskasutada ja 90% sellest lõpetab prügimäel või põletis.
Kuivõrd mullikile turg on praegu 10 miljardit dollarit ja lähiaastatel aina kasvab, siis on see tohutu probleem. See tööstusharu ja sellest tekkiv jääk pole jätkusuutlik. See on mõttetu ja laiemalt vaadates ei täida oma eesmärki.
Raiku on mullikilele keskkonnasõbralik alternatiiv. See on nagu puidust vedru, millega saab karpi saadetise kaitsmiseks vooderdada. Tänu vedrustruktuurile kaitseb ta hästi, paindub, on kerge ja näeb ka päris hea välja. Ta tuleb kokkuvõttes odav ja mullikilega konkurentsivõimeline.
Räägi pisut lähemalt: kuidas teie toodet valmistatakse?
See pole tuumateadus, vaid üsna lihtne protsess, aga hoiame natuke aega veel täpse meetodi enda teada. Lühidalt öeldes lõikame puidu ribadeks, anname sellele vedru struktuuri ja seome kangaks. Mis teeb selle eriliseks on see, et suudame anda toormaterjalile kuni 20 korda enam mahtu. Puidujääkidest näiteks papi tootmiseks tuleb materjali kõvasti keemiliselt ja mehhaaniliselt töödelda ja selleks kulub palju energiat. Samast hulgast toorainest tuleb meie lõpptoodangut 4-5 korda rohkem kui pappi. Me ei pressi puitmassi kokku, vaid kasutame ära õhku, mis selle vahele jääb. See on väiksema energiakuluga tootmine ja lõpptoodet saab rohkem. Meie esmane analüüs näitab, et oleme alternatiividest energia ja lõpptoodangu mahu osas efektiivsemad. Lisaks on meie materjal komposteeruv. Papis on ka muid lisaühendeid ja seepärast ei tarvitse papp nii lihtsalt laguneda.
Plastiga polegi end enam erilist mõtet võrrelda, see kaob peatselt niikuinii.
Teeme hetkel koostööd TalTechi metalli- ja puidulaboriga, kus saame valmistada prototüüpseadmeid. Esimese vedrusid sülgava masina testimiseni peaksime jõudma kuu-kahe jooksul. Kui see on tehtud ja esimene käive saadud, saame hakata investeeringuid kaasama. Huvilisi meil juba on. Kui ka kellelgi lugejatest on huvi – võtke ühendust!
Viimasel ajal on metsa ja raiumisteemad väga teravalt õhus olnud. Kust teie puit tuleb ja kas seda on piisavalt?
Tuleb vaadata suuremat pilti. Me tegeleme tööstusjääkidega, aga paratamatult peame vaatama ka toorpuidu poole. Oleme mõelnud, et kui peame mingis osas toorpuitu kasutama, siis istutame vähemalt sama hulga puitu metsa tagasi, mis me sealt võtame. Et tekiks offsetting.
Tuleb meeles pidada, mida sa pärast paki saamist ära viskad – kas plasti või Raiku vedrut. Meie puit ei ole millegagi töödeldud, see on põhimõtteliselt toit mullale. Seda võib julgelt kas komposti visata või ahju panna. See on palju lihtsam, kui plastiga, mille töötlemine on väga keeruline.
Aga ses osas, et kuidas oma toodet valmistada, siis – jah – plaanime omalt poolt puitu tagasi istutada.
Mullikilega võistlemiseks on toote lõpphind ülioluline. Kas suudate mullikilega hinnas võistelda?
Hind sõltub tootest. Üldjoontes on see mullikilega võrreldav, aga me saame teha erinevaid tooteid – näiteks täitevedrud, mullikilega sarnane kangas või koti moodi lahendused. Need on juba komplekssemad. Kuivõrd meie tootmine pole veel täiesti püsti, siis ei saa ma neid hindu sendi täpsusega prognoosida.
Kes teie toodet kasutama hakkavad? Kas sellega saab pakkida ka kašmiirkampsunit või jäävad pinnud külge?
Sellega on mängimisruumi. Sellest, kui paksu vedru me teeme, sõltub ka selle pehmus. Hetkel ei ole ehk kampsunit sellega kõige parem saata. Kui keegi meie näidist näeb, siis ta tunnetab ära, kas see võiks tema jaoks hea lahendus olla. Hetkel tunnevad meie vastu huvi väga erinevad kliendid – džinnitootjad, keraamikafirmad, tehnoloogiastartupid, Comodule ja Ampler. Väga pehmete asjade, näiteks riidete pakkimiseks ei ole meie vedru ehk kõige parem, aga kõvemate asjade jaoks sobib see ideaalselt.
Mis etapis praegu olete? Kunas leiame pakki avades sellest Raiku toote?
Hetkel kogume me huvilisi kokku, võtame päringuid vastu ja kaardistame. Hoiame klientidega sidet ja anname neile teada, kus maal me oleme. Paari kuu pärast viime läbi esimesed pilootimised ja ideaalis algab aasta teises pooles suurem tootmine.
Täna on pakkide saatmise maailmas eriti kibe tööaeg ja mullikilet kulub palju. Kuidas on aga alternatiivide kasutuselevõtuga? Kas mõnel alternatiivil on juba arvestatav turuosa?
Üks huvitav variant, millega juba tegeletakse, on seenematerjal. Üks USA ettevõte teeb Ikeaga koostööd. Nad kasutavad toodete pakkimiseks seeneplasti. See on orgaaniline ja komposteeruv. See on põnev materjal, kus seeneniidistik kombineerub saepuruga, aga küsimused on mahutootmises.
Siin Eestis on ju ka Woola, aga nad pole veel maailmatasemel arvestatavad. Siiski tasub ka neil silm peal hoida. Kui nad suudavad oma visiooni ellu viia, siis see võib olla samuti hea lahendus.
Ka mullikilega tegelevad ettevõtted valmistuvad bioplaste kasutama. Neil on olemas oma patendid juhuks, kui on vaja bioplastile üle minna. See, et muutus on tulemas, on üldteada tõde. Küsimus on selles, kes kõige kiiremad on. Euroopa Liit kehtestab igal aastal ühekordselt kasutatavatele plastidele aina karmimaid piiranguid ja on mõne aasta küsimus, kuniks see on pakendites täiesti keelatud materjal. Kohe, kui turg näeb, et alternatiivid on olemas, kiirendatakse seda protsessi. Senine mullikile kaob.
Mullikile üks olulisemaid lisaväärtusi on mullide katki plõksutamise mõnu. Millist lisandväärtust pakub teie toode? Kas sellega saab ahjus tuld teha?
Ka uut tüüpi mullikilet ei saa varsti enam plõksutada ja sellega kaotas mullikile oma peamise konkurentsieelise. Meie toode on ideaalne tulehakatis. Sellega saab asju kanda, sellest midagi valmistada ja see sobib väga hästi kuumaaluseks. Ja mis peamine – lõpuks võid selle aeda kompostihunnikusse visata, sest see on 100% naturaalne. Ei pea muretsema oma aia või ahju tervise pärast. Raiku on päriselt looduslik.