Innovaatiline parklajoonestuse robot joonib kiiremini kui seitse tööõpetuse õpetajat

19. juuni 2020

Innovaatiline parklajoonestuse robot joonib kiiremini kui seitse tööõpetuse õpetajat

Prototroni fondist sai tänavu magusaima tüki joonestusrobotit arendav ja müüv firma 10Lines. Küsisime ettevõtte juhilt Tarmo Printsilt, miks vajab maailm joonestusrobotit.

Miks ja kuidas te alustasite 10Linesiga? Mis probleemi lahendate?

10Lines arendab autonoomseid parklate joonimise roboteid. Asi sai alguse sellest, et mina olin OÜ Parkimisjoone omanikuna aastate jooksul kokku puutunud probleemiga, mida täna lahendame. Parklate joonimine on valdavalt manuaalne töö ning ligi 70% joonimisele kuluvast ajast moodustavad ettevalmistavad tegevused nagu mõõtmine ja ettemärgistus. Selle osa tööst elimineerime robotit kasutades täielikult. Meie robot võimaldab töö teostada kuni seitse korda kiiremini ning seda oluliselt väiksema tiimiga.

Mis on teie tiimi taust, omavahelised seosed?

Kui kedagi teist kutsutakse uut kasvuhoonet ehitama või vana tapeeti seinalt maha koorima, siis tasub väljakutse vastu võtta. Kaks aastat tagasi just sellises keskonnas sai 10Lines-i idee alguse. Mina otsisin aktiivselt tehnoloogia taustaga partnerit ning Janno Paas samal ajal valdkonda, kus robootika abil manuaalset tööd automatiseerida. Nagu eelnevalt mainisin, siis olin üle kümne aasta ettevõtte omanik, mis joonib Eestis ligi pooled parkimisplatsid. Sealt ka hea valdkonna tundmine ning probleemi mõistmine. Janno taust on IT, robootika ja tehisintellekti valdkonnas. Samuti on Janno varasemalt tegelenud ettevõtlusega. Ülejäänud meie tiimiliikmed jagunevad tarkvaraarenduse, mehhatroonika ja robootika vahel.

Kui kaua olete nüüdseks arendanud robotit kui ideed ja toodet?

Peale esmast kohtumist tegime kord nädalas ajurünnakuid, nii oma mõned kuud. Ikka selleks, et valideerida nii ideed kui ka seda, kas tegemist on projektiga, mida koos ette võtta. Otsustasime teha turu- ja tehnoloogia uuringut ning ehitada esimesed versioonid robotist ise. Kõige esimese prototüübi ehitamiseks pidi meie sõber, kelle juures kohtusime, ohverdama ühe vana lauasahtli. Sahtli külge ühendasime rattad, mootorid, IMU, lidari ja ülejäänud elektroonika. Kaks kuud hiljem sõitis sahtel juba toas ringi ning viie kuu pärast suutis autonoomselt navigeerida.

Kes on teie mentorid?

Eestis on väga äge startup-kogukond ja väga palju on just autonoomseid roboteid arendavaid ettevõtteid. Oleme nendega aktiivses suhtluses ja jagame kogemusi. Otsest mentorit meil ei ole hetkel, aga meid on palju aidanud just äriliselt investeeringufondide esindajad ja äriinglid. Kindlasti vajab ära mainimist ka Prototron, kes usub meisse niipalju, et valis meid hiljuti oma programmi võitjaks ja toetab ka rahaliselt 25 000 euroga.

Kellega olete läbi rääkinud esimeste projektide raames, mida ära teha? Kui ei ole veel kellegagi rääkinud, siis kes on unistuste kliendid?

Eestis me teeme arendust ja testimist koostöös Tallinna Lennujaama ja OÜ Parkimisjoonega. Oleme teinud esimesed roboti testimised ja objekti kaardistamised lennujaamas. Järgmise etapina plaanime joonida markeeringud autonoomselt.

Milline on teie rahvusvaheline ambitsioon?

Meie sihtturg ja pilootkliendid on ootel Ameerika Ühendriikides ja täpsemalt Floridas. Möödunud aasta lõpus kohtusime USA-s enam kui kümne joonimisvaldkonna firmaga, sõlmisime viie ettevõttega kokkuleppeid. Täna oleme nende ettevõtetega püsivas kontaktis ning räägime uute ettevõtetega igapäevaselt.

Miks selline nimi – 10Lines?

Meie eesmärgiks on joonimisprotsess muuta vähemalt 10 korda efektiivsemaks. Kui tänase meetodiga värvitakse parklas üks joon, siis tulevikus on meie robotiga võimalik sama aja jooksul värvida kümme joont.

Kas loote enda arvates rohkem uusi töökohti kui inimestelt oma robotiga ära võtate?

Me vähendame rutiinseid, tervist kahjustavaid ning manuaalseid töökohti ning loome kõrgema lisandväärtusega ameteid.

Kas olete trahvi saanud auto valesti parkimise tõttu?

Siiamaani oleme puhta nahaga pääsenud.

Kas ise usute, et suudaksite Ajujahi ärikonkursil pääseda 10 parema hulka?

Jah!

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: