HopKid – lapsed siin, autod-bussid seal, ajakulu iga nurga peal

31. jaanuar 2019

HopKid – lapsed siin, autod-bussid seal, ajakulu iga nurga peal

Tiim HopKid teab, et lapsevanemad ütleksid suure „aitäh“, kui nende laste transpordi idee teostuks suurepäraselt.

Enamik lapsevanemaid väsib laste sõidutamistest huviringidesse-koolidesse ära sama kiiresti kui keskmine eestlane jaanuarikuu külmast tuulest. Eriti kui peres on üle kahe lapse – siis peavad vanemad omandama superplaneerija võimed ja märkmiku erinevate kohustuste tõttu punaseks sodima.

Loomulikult on võimalik ka suurlinnas elades sõidutamisi koomale tõmmata, õpetades lastele selgeks ühistranspordi graafikud ja toimimise. Aga kui väljas on alla -15 kraadi, siis ega see laps bussi peale minema ei kiirusta, pigem jääb ta huviringi või trenni minemise asemel koju. Ja kaugemates maapiirkondades, kus ühistransport liigub korra või kaks päevas, polegi pahatihti muud võimalust kui see, et lapsevanemal tuleb ise sõidud korraldada. Halvemal juhul jääb lapsel trennis käimata ja huviharidus omandamata, mis aga süvendab ebavõrdsust ja kihistumist.

Siinkohal aga tõttab appi HopKid. 

Mis?

HopKid on laste sõidutamise ja saatmise teenuseid võimaldav platvorm. Harku valla Harkujärve ja Muraste külades elav sõpruskond, kel sai kõrini sellest, et sõbrad-tuttavad kurtsid (ja nad isegi lapsevanematena tundsid), kuidas terve päev läheb justkui kaotsi pidevate siia-sinna sõitmistega. Probleemi tõsiduse kaardistamiseks viisid nad läbi uuringu üle poole tuhande Eesti lapsevanema seas, ning tõdesid, et teistelgi on sarnane mure – üle poole vanematest sõidutavad oma lapsi pea iga päev ning vajaksid selles osas abi. Aktiivselt kirjutasid neile ka maakoolide õppealajuhatajad ja direktorid, kes tundsid muret maanoorte võimaluste osas jõuda lähedal asuvas linnas toimuvasse huviringi või trenni ilma lapsevanema abita. Bussid käivad mõnes külas vaid paar korda päevas, kui sedagi.

Seetõttu loodi ettevõte HopKid, mis kutsus ellu laste sõidutamise- ja saatmisteenuse platvormi, mille  saab alla laadida nii Google Play´st kui ka eelnevast nädalast alates App Store´i keskkonnast. Esimesed tellimused tulid platvormi avaldamisega koheselt septembri alguses ja tellimuste arv nende sõnul ei kängu, vaid on üha tõusvas trendis.

Kuidas?

Kui oled HopKid´i platvormi eelnevalt nimetatud keskkondadest oma nutiseadmesse alla laadinud ja oma põhiandmed sisestanud, saad tellida lapsele sõidutaja-saatja. Lapsevanem saab jälgida oma mobiilist reaalajas, kuidas laps võetakse peale näiteks huviringist, viiakse koju ja antakse teisele vanaemale üle. Tellimusi saab teha ka pikema perioodi peale ette näiteks kui lapsevanemal on teada pikem töölähetuses välismaal. HopKidi kogemus on, et kui vanem on tellinud nende teenust üle kahe korra, jääb ta seda edaspidigi kasutama.

Kes see sõidutab mu last?

HopKid´i platvormi vahendusel saavad sõiduteenust pakkuda sõidutajad, kellele on tehtud eelnev taustakontroll, et aidata kaasa maksimaalselt turvalise teenuse pakkumisele.

  • Esiteks – sõitja saab olla vaid lapsevanem või lastega pidevalt tegelev isik.
  • Teiseks – sõitja peab täitma ankeedi, mille järel kontrollib HopKid sõitja tausta eri registritest – kriminaalregister, kõikvõimalikud kohtulahendid ja muud keskkonnad, kust saab põhjalikku taustainfot.
  • Kolmandaks – potentsiaalne sõitja kutsutakse koolitusele, kus talle õpetatakse selgeks teenuse reeglistik ja toimub vestlus, et veenduda sõidutaja sobivuses.
  • Neljandaks – vajadusel kaasatakse isiksuse- ja psühholoogia valdkonna ekspertteadmine.

Lisaks on arendamisel nn SOS nupp ja muud tehnilised lahendused, et laps saaks koheselt ühendust võtta lapsevanema ja HopKid´i meeskonnaga, kui teenuse vältel tunneb ta end mis iganes põhjusel halvasti või ohustatuna.

Mida veel?

Lisaks on HopKid arendamas ka sõidujagamisteenuse liidest lapsevanematele, kelle võsukesed käivad ühes trennis või huvikoolis. Selle teenuse raames saavad vanemad moodustada omavahel grupi, et mugavalt planeerida ja teostada üksteise laste sõidutamist. Vältimaks näiteks olukorda, kus võistlustele mineku eelõhtul-ööl meeleheitlikult telefoni teel või Messengeris püütakse lapsi üksteise autodesse ära jagada.

Sõidujagamisteenuse platvorm on mõeldud ka huvikoolidele ja kohalikele omavalitsustele, et lihtsustada nende poolt pakutavatele huvihariduse teenustele paremat ligipääsu ja kättesaadavust.

HopKidi tiimijuht Jana Valliste usub, et nende platvormil ja ideel on jõudu laieneda Eestist kaugemale. „Uurime turge, sihiks on esialgu Baltikum ja Põhjamaad. Aga Eesti on katsetamiseks ideaalne turg. Võin veel öelda, et Läti lapsevanematelt oleme juba positiivset tagasisidet teenuse käima lükkamiseks saanud,“ ütles Valliste.

Foto: JP Hion

Kui palju maksab?

Keskmiselt maksab üks sõit ja saatmine viis – kuus eurot linnas. Pikamaa sõitudel on teised tariifid, millega saab tutvuda HopKid´i kodulehel www.hopkid.ee, millelt leiab vastused ka kõigile teenusega seotud teistele küsimustele. Sõidujagamisteenuse osas tasuvad kasutajad sh lapsevanemad HopKid´ile platvormi kasutustasu ning tehtud sõitude eest lepivad hüvitise omavahel kokku. HopKid selles osas kilometraaži pealt vahendustasu ei arvesta.

HopKid – Väärtustab igaühe aega ja aitab luua ägedama tuleviku igale lapsele!

Ajujaht on Eesti suurim äriideede konkurss. Ajujahi ellukutsuja on EAS, partner SEB ja suurtoetaja Elisa. Lisaks neile toetavad Ajujahti advokaadibüroo Triniti, Eesti Tööandjate Keskliit, Eesti Põllumajanduskoda, Harku vald, Pärnu linn, Saue vald, Tallinna linn, Tartu linn. Ajujahi elluviimist rahastab EAS Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest. Ajujahti viivad ellu Civitta Eesti AS, Kommunikatsioonibüroo JLP ja Tehnopol.

 

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: