Ajujahi tiim DeepPeat sai Tallinnalt 3000 eurot ja Wise’ilt rohkemgi. Miks?

2. juuni 2021

Ajujahi tiim DeepPeat sai Tallinnalt 3000 eurot ja Wise’ilt rohkemgi. Miks?

Ajujahi ettevõtluskonkursi Tallinna eriauhinna 3000 euro suuruses pälvis sel aastal Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi abiturientide Henri Pihelga ja Ats Oskar Laansalu ettevõte DeepPeat, kelle loodud turbamatist võib saada oluline keskkonnareostuse vähendamise abivahend.

DeepPeat jõudis Ajujahil TOP30 sekka. Noored ettevõtjad olid ka Taavet Hinrikuse alla 20-aastaste ettevõtjate konkursi „TransferWise (tänaseks Wise – toim.) 20 Under 20“ peaauhinna saajad, kelle vahel jagati välja 25 000-naelane auhinnafond. Lisaks andis äriideele tuult tiibadesse ülikoolide arenguprogramm STARTER Tallinn, kus vaatamata vanemate üliõpilaste osalusele oli läbitöötatud ja uuringutega põhjendatud äriidee edukas, mistõttu nad pääsesidki „Ajujahi“ konkursile.

Eriauhinna kuulutas möödunud neljapäeval “Ajujahi” finaalsaates välja Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu, kes kiitis noori ettevõtjaid uute ärivõimaluste leidmise eest vastutustundliku tegutsemise kaudu, mille realiseerimisel võib tulevikus olla ülemaailmne mõju.

DeepPeat on üks vähestest loodussõbralike alternatiivide pakkujatest õlireostuse koristusel, mis ei tekita kahju keskkonnale toodete valmistamisel ega ka vee või maa pinna koristamisel õlireostusest.

“Noore ettevõtte DeepPeat  roheline maailmavaade ja rahvusvahelise potentsiaaliga äriidee sobib hästi kokku Tallinna arengustrateegia eesmärkidega. Eesmärgid sõnastavad, et linn peab panustama palju raha ja inimressurssi Tallinna rannikumere ja mageveekogude ökoloogilise ja füüsikalis-keemilise seisundi parandamisele. Seetõttu hindame efektiivseid reostuse likvideerimise võimalusi kõrgelt,”sõnas Riisalu. “Soovime DeepPeati innovaatilisele ideele ainult hoogu juurde. Ehk näeme neid kunagi ka Eesti ükssarvikute nimekirjas.”

DeepPeati äriidee sai alguse gümnaasiumi kohustuslikust uurimistööst, kus uuriti, kuidas Rae, Niibi, Tui ja Sooniste rabaturbaga likvideerida veekogudest keskkonnareostust. Teema valik ja juhendaja leiti gümnaasiumi ja Tallinna Tehnikaülikooliga koostöös. Henri Pihelga ja Ats Oskar Laansalu tehtud katsetuste tulemusel valminud turbamatid tulid toime rapsiõli, mootoriõli, transmissiooniõli ja naftareostuse likvideerimisega kümme korda efektiivsemalt kui siiani kasutatavad vahendid. Lisaks on võimalik matte ka taaskasutada või siis toota neist energiat.

Noorte ettevõtlikkust ja töökust on tunnustanud ka teised. Eelmise aasta detsembris andsid Maailma Intellektuaalomandi Organisatsioon ja Patendiamet oma õpilasleiutajate konkursi auhinna Henri Pihelgale ja Ats Oskar Laansalule turbamattide väljatöötamise teoreetiliste uuringute ja praktiliste katsete eest.

 

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: