8 praktilist soovitust investorite kaasamiseks alustavale ettevõtjale
Advokaadibüroo Borenius partneri ning panganduse ja finantseerimise valdkonna juhi Kristel Raidla-Taluri sõnul on mitmeid olulisi aspekte, mida alustavad ettevõtjad peaksid kindlasti silmas pidama, et investorite kaasamine oleks edukas.
- Lihtsalt heast ideest ei piisa. Sul peab olema selge nägemus oma tootest (teenusest), turust ja sihtgrupist, kellele seda müüa. Ja muidugi vankumatu usk, et õnnestub müüa.
- Ettevõtte loomine ja kasvatamine nõuab väga palju higi ja vaeva. Investorite leidmise ja äri õnnestumise eelduseks on valmisolek kogu oma energia ettevõttesse panustada.
- Investeeri oma ettevõttesse kõigepealt ise, seejärel püüa võita kohalike investorite usaldus. Esimeste ringide investeeringuid ei ole reeglina võimalik piiri tagant hankida.
- Moodustada tuleb tugev meeskond, sest investorid teevad oma panuse nii äri kui meeskonna peale ja ühe inimese peale panustada on liiga riskantne.
- Enne investorite juurde minekut tuleb vaeva näha nii kirjalike materjalidega (mis peavad olema lühikesed ja löövad) kui suulise presenteerimise oskusega.
- Hinnang ettevõtte väärtusele peab olema realistlik ja läbi mõeldud. Investorid on kogenud ja laest võetud suuri numbreid nad ei usu.
- Selgeks tuleb teha võimalikud finantseerimise allikad, uurida pealtnäha sarnaste investorite profiili (eelistatud sektor, arenguetapp, asukoht jne). Igale investorile tuleb läheneda sõnumiga, et just Sinu ettevõte on tema jaoks õige.
- Tehingu ettevalmistamisel ja läbirääkimistel tasub kasutada õigusnõustaja abi. Nõustaja aitab investeerimisdokumentatsiooni mõista ja otsustada, millistes küsimustes läbi rääkida. Investorid ei taha Sinu ettevõtet üle võtta ja igas lepingupunktis ei maksa kolli karta.