Elisa 5G konkursi võitjatiimiks valiti LoLa

1. detsember 2017

Elisa 5G konkursi võitjatiimiks valiti LoLa

Elisa, Geeniuse ja Ajujahi koostöös läbiviidud 5G konkursil tuli võitjaks LoLa ehk LowLatency tehnoloogia, mis võimaldab esinejatel reaalajas koos musitseerimist, olles teineteisest eraldatud tuhandete kilomeetritega. 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia IT-juht Innar Järva sõnul teeb LoLa võimalikuks selle, et rikka heli ja kõrgekvaliteetse reaalajalise videopildi koosmõjul saavad teineteisest ka suurte vahemaadega eraldatud muusikud koos esineda kontserdil või osaleda proovis.

Järva sõnul on tänaseid võrgutehnoloogiaid kasutades Youtube´i otseülekande viide kümmekond sekundit, Skype´il mõni sekund, heli kvaliteet aga ei kannata nendel kontserdikvaliteediga võrreldagi. „5G võrk on esimene mobiilne lahendus, mis on piisavalt kiire ja väikese viite ehk hilistumisega, et muusikud kui ka näitelajad võiksid seda koos LoLa tehnoloogiaga kasutada,“ tõi Järva välja 5G interneti eeliseid.

Järva näeb 5G mobiilsusel palju vabastavaid omadusi, mis viiksid LoLa tehnoloogia poolt võimaldatava edasi fiiberoptikaga varustatud kontserdisaalidest. Koostöös Elisaga hakatakse ette valmistama LoLa tehnoloogia katsetamist ja kasutamist 5G live-võrgus ning toote edasiarendusi.

Elisa uute teenuste juhi Kertu Kriiski sõnul olid kõik finaali jõudnud seitsme tiimi ideed hästi ette valmistatud ja kliendi vaatevinklist läbi mõeldud. „Ideid esitati peamiselt kolmes valdkonnas – turvalisus, mugavus ja meelelahutus,“ võttis Kertu Kriisk konkursi tulemused kokku, lisades, Elisa leidis mitme esitletud idee puhul võimalikke koostöökohti, mille arutamisega lähiajal täpsemaks minnakse.

5G konkursi žüriis hindasid ideid Eesti suurima tehnoloogiauudiste saidi Geenius vastutav väljaandja Henrik Roonemaa, Eesti suurima äriideede Ajujaht tiimijuht Harri Tallinn, Elisa uute teenuste juht Kertu Kriisk, Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli, Elisa äriarenduse osakonna juht Merli Üle ning Elisa raadiovõrkude valdkonna juht Kristo Kork.

Elisa, Geenius ja Ajujaht kutsusid konkursiga ideid algatama 5G kasutusvaldkondade kohta. Konkursile laekus üle 20-ne idee, neist seitse tiimi valiti välja finaali ehk pitchingu üritusele ning omakorda neljaga jätkatakse edasist koostööd.

Teiste 5G konkursil finaali jõudnud ideede kohta loe lähemalt Geeniusest.

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: