SEB eAkadeemia | Karoli Hindriks: iga uus äriidee nõuab korralikku taustauuringut
Enne äriideesse panustamist tuleb teha korralik uurimistöö selle kohta, mida samas valdkonnas on maailmas tehtud. Nõu annab eduka piiriülese töövahendusportaali Jobbaticali asutaja Karoli Hindriks.
- Inimesed on tänapäeval liikuvamad kui kunagi varem.
- Kaval on liigutada inimesi sinna, kus on parasjagu nende teadmisi vaja.
- Raskused ja keerulised olukorrad ettevõtja elus on normaalsed.
Minu poole on tihti pöördutud n-ö uute ideedega, mille kohta saab Google’ist kümne minutiga teada, et need on juba mitmel moel teostatud. Muidugi on see täiesti vastuvõetav juhul, kui ongi plaanis mõnda olemasolevat mudelit kopeerida, ent ikkagi on oluline teada, mida mujal on selles vallal tehtud.
Jobbaticali loomise idee sündis 2012. aastal, kui ma Silicon Valley suveülikoolis olles tabasin end mõttelt, et inimesed on ju nii liikuvad ning statistika järgi on maailmas juba iga seitsmes inimene migrant. Miks mitte siis nende teadmisi ära kasutada ja liigutada neid sinna, kus neid parasjagu vaja on? Tuua näiteks väiksesse Eestisse inimesi, kes aitaksid kasvatada meie majandust? Nii ongi saanud Jobbaticalist toimiv platvorm, kus andekad tehnoloogia-, loov- ja turundusinimesed kohtuvad umbes 50 riigi ettevõtete ja organisatsioonidega, kes on valmis neid piiriüleselt tööle võtma. See on võimalus mõlemale poolele, ettevõttele kasvamiseks ja inimesele uue põneva kogemuse saamiseks.
Ettevõtte loomisel tasub aga arvestada, et ettevõtja elus on küll romantikat, ent ka palju ebakindlust – see on täiesti normaalne. Ettevõtja peab leidma vastused, vastutama ning keeruliste olukordadega toime tulema, aga samas on see vägev ja võimas tunne, kui saad oma tegevusega midagi suurt muuta.
Praktilisi materjale ja muud kasulikku leiad SEB eAkadeemia veebilehelt.