SEB eAkadeemia | Äriidee olemas! Mida edasi teha?

13. september 2019

SEB eAkadeemia | Äriidee olemas! Mida edasi teha?

Äriidee on hüpotees – me oletame, et inimesed tahaksid midagi sellist; et nad on valmis selle eest maksma ja see teeb nende elu paremaks. Aga enne peene kontoriruumi sisseseadmist või suure tehase käivitamist on vaja seda oletust testida. Kuidas seda teha, selgitab Victory Trainings OÜ inspireerija Harald Lepisk.

  • Intervjuude kaudu saab teada klientide tegelikud vajadused.
  • Püüdke saavutada partnerite või ostjatega esmased kokkulepped juba enne tootmist.
  • Kõige ahvatlevam turg on see, kus on ostjad.

Hüpoteesi katsetamiseks võib näiteks intervjueerida potentsiaalseid kliente ja vaadata, kas lahendused, mis te välja mõtlesite, sobivad neile ikka tegelikult või tahavad nad midagi muud. Äpi või veebilehe puhul tuleks visandada kavand selle kasutajaliidesest ja asetusest, et oleks kohe alguses midagi visuaalselt näidata investorile, partnerile või programmeerijale. Toote puhul valmistage esmane prototüüp ning vaadake, kuidas see inimestele korda läheb.

Lisaks sellele on hea saavutada esialgsed kokkulepped potentsiaalsete partnerite või klientidega. Tore oleks, kui mõni tarnija oleks juba ette valmis aitama, või kanal, kuhu toode müügile sobiks, oleks sellest juba varakult huvitatud. Samuti võib proovida ühisrahastust näiteks Hooandja kaudu – sinna esitatud ideid saavad inimesed juba n-ö ette osta, mis annab omakorda kinnituse, et tootel on turgu, ning tekib raha, millega tootma hakata.

Esimese sammuna tasub visandada ka esialgne müügileht ja panna kirja kontaktid. Kui püüate veebilehele kogu äriideed korraga ära paigutada, siis mõelge põhjalikult läbi, kas pakkumisest saab ikka asja või on see ehk veel liialt lahja.

Kuidas valida sobiv turg?

Mõned tooted ongi kohe sündides globaalsed, näiteks nagu äpid ja tarkvaralahendused oma eskaleeruva olemusega. Kui pakume aga teenust, kus peab ise kohal olema, oma kätega midagi tegema või füüsiliselt midagi rasket transportima, siis piirab see tõsiselt turgu. Olgu siin toodud näiteks üks lugu kahest kingamüüjast Aafrikas. Üks ütles, et tegu on mõttetu turuga, sest kingi ei kanna ju keegi; teine aga leidis, et see on suurepärane turg, sest kellelgi pole veel kingi. See on mõtlemiskoht: kas müüa oma toodet sinna, kus on seda harjutud ostma, või sinna, kus peab kliente sel teemal harima?

Seega tuleb kaardistada ressursid: kas kuskil on tuttavaid, kes aitaks; milline on sobiv turunduskanal ning toote geograafiline ja kultuuriline ulatus. Ja ärge unustage, et lõpuks on oluline minna ikka sinna turule, kus inimesed on nõus maksma!

Praktilisi materjale ja muud kasulikku leiad SEB eAkadeemia veebilehelt.

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: